Komunikat Zarządu Regionu KOD Śląskie z dnia 10.11.2017

Listopad 10, 2017 .KOD

W lipcu przez dwa tygodnie staliśmy przed dwudziestoma pięcioma sądami w województwie śląskim i domagaliśmy się
„3 x weto”. Niestety, jak wiemy, Pan Prezydent zawetował tylko ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Podpisał natomiast nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Teraz zbieramy jej smutne żniwo.
10 listopada Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro korzystając z uprawnień, przyznanych mu w tej nowelizacji, wymienił kierownictwo w następujących sądach w naszym województwie:

Sąd Apelacyjny w Katowicach
Sąd Okręgowy w Katowicach
Sąd Okręgowy w Gliwicach
Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim
Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach
Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich
Sąd Rejonowy Katowice-Zachód w Katowicach
Sąd Rejonowy w Rybniku
Sąd Rejonowy w Żorach
Sąd Rejonowy w Gliwicach

1 listopada prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu została żona Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Zarząd Regionu Śląskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji wyraża głębokie oburzenie i zaniepokojenie w związku z tak bezprecedensową czystką w śląskich sądach. Potwierdzają się wyrażane od wielu miesięcy nasze obawy o ręcznym sterowaniu sądownictwem przez polityka, który pełni funkcję ministra sprawiedliwości.
Skandaliczny jest też sposób przeprowadzenia tak istotnej zmiany kadrowej – informacje przesłane zostały do sądów faksem w dzień wolny od pracy. Postępowanie tego rodzaju urąga elementarnej przyzwoitości i stanowi szykanę wobec odwoływanych prezesów sądów. Nikt nie zasługuje na takie traktowanie. Władza, która wstydzi się własnych decyzji, powinna tę władzę oddać narodowi!

Apelujemy do sędziów i przedstawicieli pozostałych zawodów prawniczych, by przeciwstawili się tej czystce. My, mieszkańcy województwa śląskiego, mamy prawo do niezależnych sądów, wolnych od wpływów ministra Ziobry i jego politycznych nominatów!

Zarząd Regionu KOD Śląskie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up