Dziękujemy społeczeństwu obywatelskiemu [Komunikat ZG KOD]

Październik 22, 2019 .KOD

13 października 2019 odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. W czasie kampanii wyborczej członkowie i członkinie KOD stanęli po stronie wartości demokratycznych, państwa prawa i solidarności społecznej.

Wielu z nas brało udział w kampanii jako kandydaci i kandydatki z list komitetów opozycyjnych, przyczyniając się do ich wyników. Zarówno w miastach jak i mniejszych ośrodkach kolportowaliśmy materiały, zachęcające do udziału w wyborach oraz głosowania za demokratyczną, otwartą i przyjazną wszystkim Polską. Organizowaliśmy spotkania edukacyjne i debaty.

Dziękujemy regionom za tworzenie projektów akcji i materiałów – ulotek, plakatów oraz filmów rozpowszechnianych w internecie.
Dziękujemy za wielki wysiłek włożony w działania profrekwencyjne, demaskowanie afer i manipulacji partii rządzącej, wspieranie opozycji demokratycznej.
Dziękujemy za organizowanie punktów informacyjnych, rozmowy z obywatelami i obywatelkami na ulicach, za wielką pracę włożoną w docieranie z informacjami do małych miejscowości.
Dziękujemy za udział w Obywatelskiej Kontroli Wyborów wszystkim obserwatorom społecznym, którzy poświęcili swój czas, aby monitorować i dokumentować przebieg wyborów.

Wytrwałość, determinacja i poświęcenie członków i członkiń naszego stowarzyszenia przyczyniły się do wyników wyborów, podniesienia świadomości wagi każdego głosu. Wspólnie pracowaliśmy i powinniśmy nadal pracować nad naszym głównym celem – budową społeczeństwa obywatelskiego.

Zarząd Główny
Komitetu Obrony Demokracji

  1. Kochani, byłam obserwatorem społecznym przy liczeniu głosów.
    Podczas liczenia głosów do Senatu, pani z PIS siedziała z mazakiem w dłoni. Głosów nieważnych (puste karty lub więcej niż 1 krzyżyk) było 27 (na ok. 1623 oddanych). Gdyby nie moja obecność, nie wiem co ta Pani zrobiłaby z tym mazakiem, bo trzymała się blisko pustych kart. Patrzyłam jej na ręce. W mojej komisji wygrał kandydat z KO, ale wystarczyło, że te 27 kart zostałoby skorygowane, wtedy wygrałby kandydat PIS. Kandydat PIS miał 582 głosy, a KO 608. To tylko jeden mały przykład świadczący o tym, ze obserwatorzy są bardzo potrzebni. Pozostali członkowie komisji nie zwracali uwagi na puste głosy, bo byli pochłonięci przeliczaniem pozostałych kandydatów, bo coś tam się nie zgadzało. Ostatecznie się zgodziło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>