Cała Polska śpiewa ODĘ DO RADOŚCI

Marzec 30, 2018 .KOD

25 marca, w samo południe we Włocławku zabrzmiała Oda do radości.

W ubiegłym roku śpiewaliśmy w Grudziądzu. Tym razem region zjechał do Włocławka. W 61. rocznicę podpisania traktatów rzymskich, które stały się fundamentami zjednoczonej Europy, w samym centrum miasta stworzyliśmy krąg koderów z całego Regionu Kujawsko-Pomorskiego by gromko i radośnie odśpiewać a cappella hymn Unii Europejskiej. Włocławek dziękuje gościom z Torunia, Grudziądza, Wąbrzeźna i pozostałych miejscowości regionu.

Przewodnicząca regionu odczytała apel

25 marca 1957 roku podpisując Traktaty Rzymskie przedstawiciele europejskich państw, położyli fundament pod Europę w jej dzisiejszym kształcie. Zapoczątkowano tym samym najdłuższy okres pokoju w historii Europy.

To dzięki tym porozumieniom powstała Unia Europejska, która jednoczy wszystkich Europejczyków niezależnie od narodowości, poglądów, czy przekonań. Unia Europejska wyrosła na wartościach takich poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne wszystkim żyjącym w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn. Wspólnota europejska jest swoistą unią prawa, która nam wszystkim gwarantuje ochronę przynależnych nam praw i wolności.

Niestety wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że odsuwamy się od tej wspólnoty. Przemówienia prominentnych polityków obozu rządowego kierują nas do wyjścia z Unii Europejskiej, słowa Prezydenta porównujące Unię Europejską do okresu zaborów uznajemy za nieodpowiedzialne, niepotrzebne i szkodliwe. Widoczna aprobata dla ksenofobii i nacjonalizmu osłabia silną Polskę, a to budzi nasz sprzeciw.

Musimy stanąć razem, by pokazać, że chcemy być członkami Wspólnoty. Musimy pokazać, że słowa przez polityków nie są wypowiadane w naszym imieniu. Dlatego spotykamy się 25 marca by pokazać, że “Silna Polska to silna Unia, a silna Unia to jeszcze silniejsza Polska.”

Polska dla Europy

Budujemy mosty nie mury”

Zapraszamy na kwietniowe spotkania z PiKODem!

Zdjęcia autorstwa Elżbiety Wesołowskiej i Jacka Kraśnickiego można obejrzeć tutaj:https://photos.google.com/share/AF1QipNLhSqO9Q8q-MWc51zJxCtqEZl9Um83f4ER8QmyL9KbPJuyCIresJnclI3rReoIlg?key=b3BoamYteUt6anVtN29NVnl5UW5PV1lfSDZURU53

Źródło: KOD Kujawsko-Pomorskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Menu
Scroll Up