Białostocki KOD wychodzi do mieszkańców

"Obywatel"
Czerwiec 10, 2016 KOD

Na temat Komitetu Obrony Demokracji krążą różne opinie. Nie wszyscy mieszkańcy Białegostoku mają prawdziwe wyobrażenie o naszej działalności. Ponieważ najważniejszym zadaniem KOD-u jest edukowanie społeczeństwa w zakresie jego praw obywatelskich, postanowiliśmy wyjść do białostoczan i pokazać, że nasze działania mają charakter przede wszystkim informacyjny i nade wszystko pokojowy.

W niedzielę, 29 maja 2016 r. w ramach wydarzenia „Poznajmy KOD i cieszmy się demokracją, póki jeszcze ją mamy” w parku na Plantach postawiliśmy swój namiot i rozmawialiśmy ze spotkanymi ludźmi. Rozdawaliśmy ulotki informujące o zapisach w tworzonych przez obecny Parlament ustawach, które mogą dotyczyć ważnych spraw zwykłych obywateli. Chętnym – dorosłym i dzieciom – w formie quizu zadawaliśmy pytania związane z pracą Sejmu, Senatu, Trybunału Konstytucyjnego, obecnych i byłych polityków, a za poprawnie udzielone odpowiedzi wręczaliśmy nagrody (np. egzemplarze Konstytucji RP). Zachęcaliśmy do rozmów o obecnym stanie demokracji w Polsce. Dzieciom rozdawaliśmy słodycze, baloniki…

Najczęściej spotykaliśmy się z przyjaznym przyjęciem. Pytano nas o zakres naszych działań, gdzie można nas spotkać. Niektórzy z dumą przypinali znaczki KOD-u. Jednak nie wszyscy byli tak przychylni. Niektórzy omijali nas z niechęcią, inni rzucali pogardliwe opinie. To bardzo przykre, bo – tak mi się wydaje – niechęć często wynikała z niewiedzy, a oparta była tylko na medialnych, nieprzychylnych nam, przekazach. Czasem można było odnieść wrażenie, że działacze KOD-u naruszają „święty spokój”, ponieważ skłaniają do samodzielniej refleksji. Dla nas, działaczy KOD-u, może trochę bardziej wrażliwych na przestrzeganie zasad demokracji, również negatywne opinie stały się powodem do przemyśleń, w jaki sposób rozmawiać z ludźmi o innych poglądach. Wszak nie jesteśmy wrogami Polaków, wręcz przeciwnie, chcemy, by każdy mógł myśleć i głośno mówić, co myśli.

Jeszcze mamy demokrację. Tylko jedno napawa mnie niepokojem. Żeby bezpiecznie mówić o naszej działalności potrzebowaliśmy ochrony Policji. Czy jeszcze się cieszymy się wolnością?

EP

 

 1. Edukacja, rzetelne informowanie, dialog są ważne.
  „Jeszcze mamy demokrację. Tylko jedno napawa mnie niepokojem. Żeby bezpiecznie mówić o naszej działalności potrzebowaliśmy ochrony Policji. Czy jeszcze się cieszymy się wolnością?” Tak się kończy tekst. I ja mam podobne obawy, jak autor.

 2. Nie, to juz nie wolność, obecnie w Polsce mamy totalitaryzm xDD Śmieszy mnie ten cały KOD, gdzie byliście kiedy podnoszono wiek emerytalny, gdy zniknęły pieniądze z ofe, gdy na jaw wyszła afera taśmowa? „Jeszcze mamy demokrację. Tylko jedno napawa mnie niepokojem. Żeby bezpiecznie mówić o naszej działalności potrzebowaliśmy ochrony Policji.” Ochrony przed czym? xD Cieszcie się, że nie byliście przez Policję obici, jak narodowcy. Nie jestem za PiSem, nie głosowałem na nich, ale mówienie, że w Polsce demokracja jest zagrożona to kpina. Niech mi ktoś wyjaśni, co takiego napawa Was obawami? Co takiego się dzieje, że nie ma już demokracji? Tylko proszę nie wyskakujcie z nagłośnioną sprawą TK 🙂 KOD, jako oddolna inicjatywa społeczna xD Czas na zmiany, Polacy dość mają tych samych osób u władzy, a Wy już nigdy nie wrócicie 😉 Nadszedł czas rozliczyć PO za lata sprzedawania kraju.

  • KOD nie istniał jak był podnoszony wiek emerytalny, ale gdzie byłeś TY, jeśli się z tym nie zgadzałeś? Jeśli się z tym nie zgadzałeś, mogłeś razem z innymi niezadowolonymi zorganizować demonstrację, ruch społeczny jak teraz KOD. Gdzie byliście wszyscy niezadowoleni z rządów PO? Nie robiliście nic, a teraz używacie argumentu „gdzie był KOD”. Jeśli nie rozumiesz dlaczego KOD powstał, to idź do ludzi, którzy są w tym ruchu i porozmawiaj. Może zrozumiesz co jest celem KOD i zmienisz nastawienie, może zrozumiesz i pozostaniesz przy swoim zdaniu, ale będziesz mógł dokonać ŚWIADOMEGO wyboru. Powodzenia, pozdrawiam

   • Więc uświadom mnie, dlaczego KOD powstał. Odpowiedz również w jaki sposób demokracja w kraju jest w tym momencie zagrożona 🙂 Osobiście uważam, że jest to ruch anty-systemowy, powołany tylko po to, by stwarzać chaos, nastawiać ludzi przeciwko władzy. Dla dobra państwa powinien zostać jak najszybciej zlikwidowany. O co tak naprawdę walczycie? Skoro jest to całkowicie oddolna inicjatywa społeczna, dlaczego na demonstracjach przemowy wygłaszają osoby jak Petru, Schetyna czy Kwaśniewski? Dlaczego wokół Was zebrały się byłe elity władzy państwowej? Poza tym nie oszukujmy się, większość osób biorących udział w demonstracjach i popierający KOD to starzy ludzie, wystarczy prześledzić Wasz fanpage na facebooku. Na szczęście młodzież jest coraz bardziej świadoma i to Was boli. Nie macie poparcia w przyszłości narodu. Już wcześniej napisałem Wasz czas się skończył. Dokonałem świadomego wyboru, nigdy nie poprę KODu 😉 Nie pytaj mnie, gdzie byłem za czasów PO, właśnie teraz są przez społeczeństwo rozliczani, nikt już nie chce ich u władzy. Właśnie tym jest dla mnie KOD, wąską grupą krzykaczy, której dobrze się żyło za czasów PO, za czasów kiedy kraj był sprzedawany. Możecie sobie potupać nóżkami, nikt na Was nie zwróci uwagi. PS Nie jestem za PiSem, ale Wam umożliwiono normalne sprawowanie władzy, PiS rozliczmy po ich kadencji 🙂 Najpierw należy się zająć jednymi, później drugimi. Czas na zmiany w Polskiej polityce, ludzie dość mają postkomuny.

  • Przede wszystkim bezczelny atak na prawa obywateli, niszczenie trójpodziału władzy, zawłaszczanie państwa-nieraz byłem obity przez Policję(wyjazdy na mecze za komuny) i jakoś nie chcę by te czasy wróciły. Teraz przejdźmy do bardziej przyziemnych spraw: prowadzę własną działalność-moja firma wykonywała zlecenia finansowane głównie z dotacji UE, zatrudniałem 21 osób( do lutego b.r.). Jakoś po dojściu „dobrej zmiany” do władzy coś zacięło się z dotacjami z UE? Zostało mi 6 osób, które i tak trzymam niejako na siłę, reszta poszła do PUP? Gdzie byliśmy „wtedy”? Nie była to władza doskonała, ale prawo było przestrzegane- nie chcę znów po nocach stać w kolejkach po mięso, nie chcę żeby VAT był 27%( jak u bratanków od Orbana), nie chcę płacić za leki pierwszej pomocy 300% więcej, nie chcę być inwigilowany przez widzimisię np.dzielnicowego bez zgody sądu przez pół roku? I o wiele więcej „dobrych zmian” jest jeszcze szykowanych a PiS spełni swoją sztandarową obietnicę wyborczą „Polska w ruinie” po 4 latach takich rządów Grecja to będzie pikuś i to Pan Pikuś. Populizm nigdy nie wychodzi na dobre zwykłym obywatelom.

 3. Z tego wpisu przebija głęboka pogarda. Pogarda dla tych, którzy nie chcą was popierać. Wszystkich ich zaliczacie albo do „nieuświadomionych”, albo do myślących niesamodzielnie. Skoro tak łatwo szufladkujecie ludzi, to nie dziwcie się, że odpowiadają wam tym samym. Zasłużyliście sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>