Auschwitz – to może się powtórzyć

Styczeń 27, 2020 KOD.

Delegacja Komitetu Obrony Demokracji wzięła udział w kieleckich obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.
Więcej:
https://kielcekod.pl/2020/01/auschwitz-to-moze-sie-powtorzyc/

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz odbyły się obok pomnika Menory przy al. IX Wieków Kielc w poniedziałek 27 stycznia.
Wzięli w nich udział członkowie i sympatycy KOD. Przejmujące były słowa Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach. – Musimy pamiętać, że to byli też mieszkańcy Kielc, nasi współobywatele. Żeby pamiętać, trzeba wiedzieć. Trzeba wiedzieć, że w ciągu kilku dni zamordowano 20 tysięcy kielczan. Tu, na miejscu, na ul. Piotrkowskiej, i później w obozach śmierci. My zobowiązani jesteśmy przede wszystkim do myślenia o ofiarach. Czy to, co zdarzyło się 75, 76, 77 lat temu może się powtórzyć? A dlaczego by nie? Przecież to myślenie, które doprowadziło do budowy Auschwitz, jest ciągle obecne. Ciągle są ci lepsi i gorsi. I ci gorsi być może nie są ludźmi — mówił Bogdan Białek.
Opowiadał z goryczą, jak prowadził rozmowy w sprawie postawienia pomnika Menory upamiętniającego kieleckich Żydów, ofiar Holokaustu, i musiał tłumaczyć urzędnikowi magistratu, gdzie w ogóle było kieleckie getto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>