24.07.: pod Sądem Okręgowym w Gdańsku

Lipiec 29, 2018 .KOD

Europo, nie odpuszczaj to hasło protestu, który odbył się we wtorek 24 lipca pod Sądem Okręgowym w Gdańsku. Podczas wiecu zgromadzili się członkowie Komitetu Obrony Demokracji, Obywateli RP, Partii opozycyjnych oraz mieszkańcy Gdańska. Manifestacja była reakcją na wydarzenia dziejące się w Sejmie związane z procedowaniem przez parlament ustaw o sądownictwie. Uczestnicy podkreślają, że nie zgadzają się z upolitycznieniem sądów i usunięciem Pierwszej Prezes SN.

Zgodnie z tradycją Gdańskich protestów manifestanci wysłuchali preambuły Konstytucji. Odśpiewali również Mazurka Dąbrowskiego. Sędzia Dorota Zabłudowska odczytała na wstępie odczytała list Małgorzaty Gersdorf – Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Pod Gdańskim Sądem przemawiał również lider Pomorskiego KOD Radomir Szumełda, mówił o odpowiedzialności Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy za niszczenie niezależnego sądownictwa. Nie zabrakło także głosu ze strony środowisk prawniczych, między innymi przemawiał Mecenas Roman Nowosielski oraz Mecenas Jacek Taylor. W zgromadzeniu udział wzięli również Prezydenci Gdańska i Sopotu – Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski. Podkreślali ważność istnienia niezależnego sądownictwa. Przemawiała również jedna z posłanek Platformy Obywatelskiej. Tłum skandował hasła związane z bieżącymi wydarzeniami w sejmie, między innymi “Senatorze jeszcze możesz”. Na koniec jeden z uczestników zgromadzenia odczytał wiersz. Jako ostatni głos zabrał Krzysztof Skiba – członek zespołu Big Cyc. Opowiadał o manipulacjach jakich dopuszcza się TVP, oraz odczytał wiersz swojego autorstwa.

Link do transmisji.

autor zdjęć: Grażyna Kluczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>