19.07.: spotkanie pod Sądem Okręgowym w Gdańsku

Sierpień 2, 2018 .KOD

Po raz kolejny pomorski KOD spotkał się pod sądem okręgowym w Gdańsku 19 lipca. Manifestacja rozpoczęła się wysłuchaniem preambuły Konstytucji z 1997 roku. Zgromadzeni zaśpiewali również hymn państwowy przy akompaniamencie muzyki granej na skrzypcach przez jedną z uczestniczek. Jako pierwsi głos zabrały osoby wracając spod sejmu by przekazać, jak wyglądały ostatnie dni w Warszawie. Opowiadali o przebiegu protestów.
Puentą wypowiedzi jednego z mówców było stwierdzenie, że niezależnie od tego co dzieje się w Warszawie, pod sejmem, regiony powinny robić swoje i gromadzić się pod sądami w całej Polsce, w swoich miejscowościach. Inna z uczestniczek podkreślała, że walka trwa tak długo jak są ludzie, którzy chcą walczyć, oraz że nie można się poddawać. Tłum skandował hasła “Gdańsk-Warszawa wspólna sprawa”, ”Konstytucję obronimy”.

Następnie głos zabrał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent mówił o tym jak ważne jest patrzenie w przyszłość przy jednoczesnym pamiętaniu o przeszłości. Dziękował zgromadzonym za obecność i życzył wytrwałości, przypominał, że przyjdzie w końcu dzień zwycięstwa oraz rozliczenia. Mówił, że niestety żyjemy w czasach, w których wielu Polaków uwierzyło w spokojne życie i nie rozumieją tego jak bardzo niszczone jest demokratyczne państwo. O tym, że nasi rodacy często nie widzą likwidacji trójpodziału władzy, która właśnie się dokonuje.

Podczas manifestacji nie zabrakło osób zasłużonych dla Polski, działaczy dawnej opozycji antykomunistycznej. Jedną z tych osób jest Aleksander Hall. Podkreślał, że mimo zwątpienia, opór musi trwać, i obrona demokratycznego państwa prawa musi trwać. -”Kropla drąży skałę..” – powiedział Hall.

Następnie przemawiała Gdańska Sędzia Dorota Zabłudowska. Sędzia mówiła o Konstytucji. Mówiła, że trzeba trwać i stawiać opór przeciwko niedemokratycznym zmianą.

Kolejno głos zabrał jeden z gdyńskich działaczy KOD. Przedstawił zgromadzonym między innymi list otwarty Profesor Małgorzaty Gersdorf.

Inna z działaczek gdańskiego KOD mówiła o nadziei i trwaniu przy wartościach takich jak zamiłowanie do wolności, nawet jeśli nie ma nas zbyt wiele. Na koniec jeden z uczestników odczytał wiersz Janusza Kofty. Zgromadzeni wysłuchali również piosenki “Miejcie nadzieje”.

Atmosfera zgromadzenia była podniosła.

Link do transmisji >>>

autor zdjęć: Barbara Filipiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>